Naujienos‎ > ‎

Redakcijos paštas. Urėdo nuomonė apie jubiliejinį „konsolidavimą“

Mažeikių RP paskelbė 2017-02-17 04:02   [ atnaujinta 2017-02-17 04:02 ]
Siūlome VĮ Zarasų miškų urėdijos urėdo, Magadano tremtinio Rimanto Jurevičiaus nuomonę apie galimą miškininkų šimtametės istorijos pabaigą. (Kalba netaisyta)

100 metų istorijos likvidavimas (konsolidavimas)

2018 metais minėsime Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Šventinės kalbos, sveikinimai, paminklų atidengimas, apdovanojimų įteikimas. Lietuvos miškininkai tais metais turbūt minės savo šimtametės istorijos pabaigą.

1918 m. vasario mėn. 16 d. paskelbus Lietuvos Valstybės atkūrimą, buvo sudaryta laikinoji Lietuvos Vyriausybė, įkurtos ministerijos ir 1918 m. lapkričio mėn. 17 d. prie Žemės ūkio ir valstybės turtų ministerijos buvo įkurtas Miškų skyrius, o gruodžio 5 d. skyrius pavadintas Miškų departamentu. Tą pačią dieną buvo išleistas „Laikinosios vyriausybės miškų naikinimui sustabdyti įsakymas“. 1919 m. liepos 26 d. paskelbtas „Įsakymas apie privačių miškų valstybės priežiūrą“. 1920 m. rugpjūčio 18 d. Steigiamasis Seimas išleido „Žemės reformos įvedamąjį įstatymą miškams, pelkėms, vandenims ir privilegijuotai įgytoms žemėms nusavinti“, o spalio 22 d. buvo paskelbtas Žemės ūkio ir valstybės turtų ministerijos įsakymas „Miškų perėmimo klausimu“. Nenagrinėsiu priimtų įstatymų svarbos tuometei jaunai Lietuvos valstybei. Pabandysiu trumpai įvertinti kas nuveikta miškininkystės labui Zarasų krašte per visą šimtą metų.

1920 m. Zarasuose buvo įsteigta Ežerėnų (vėliau Zarasų) urėdija. Urėdijos trumpa charakteristika pateikiama „Mūsų girių“ (1939 m.Nr.3) straipsnyje „Zarasų urėdijos miškai ir jų želdymas“. Straipsnyje teigiama, kad urėdijos plotas 19628 ha, iš kurių miško plotas 17478 ha ir ne miško plotai (dirvos vandenys, pievos, keliai) – 2150 ha. Miškai suskirstyti į 7 girininkijas ir 43 eiguvas. Pagal 1934 m. duomenis , Lietuvos miškingumas buvo 16 proc., o Zarasų apskrities tik 14 proc.

Per šimtmetį keitėsi urėdijos pavadinimai, pavaldumas. Paskutinis pakeitimas – 1990 m. birželio 29 d. Miškų ministerijos įsakymu Nr. 57 Zarasų miškų ūkis pavadintas Zarasų miškų urėdija. Kas pasikeitė per visą urėdijos gyvavimo laikotarpį? Taip, keitėsi darbuotojai, viena miškininkų karta keitė kitą. Taip, keitėsi miškai, augo teritorijos miškingumas, šiuo metu Lietuvos vidurkis –33,3 proc., tuo tarpu Zarasų jau– 37,2 proc. Ir tai visų laikų, visų Lietuvos miškininkų, visų Lietuvos piliečių nuopelnas, kad miškų gausėjo. Tai ne riba, įveisiant naujus miškų plotus, vykdant ąžuolynų atkūrimo programą, Lietuvos turtas tik didės, jeigu...

Kas prisiims atsakomybę už būsimos reformos padarinius, pasekmes. Kas išdrįs sunaikinti tvarkingai, pelningai dirbančią sistemą. Ir ne urėduose esmė, juos galima sėkmingai pašalinti, atleisti, galų gale ir patys išeis.

Prieš 40 metų gavau pirmąją darbo knygelę su Zarasų miškų ūkio antspaudu. Per tą laikotarpį dirbau tik dvejose darbovietėse miškininku: eiguliu, techniku, girininku ir urėdu. Kai 14-metis rinkausi specialybę a.a tėvelis Magadano kalinys, pasakė: sūnau, būk miškininku arba sodininku, nes Lietuvoje turi augti miškai ir žydėti sodai. Ir taip jau 40 metų vykdau šį įpareigojimą. Mes, miškininkai, dauguma mūsų esame politinių kalinių, tremtinių palikuonys, patys ragavę Sibiro universitetų. Mūsų specialybė specifinė, jos kitame darbe nepritaikysi, gal ir todėl nesiblaškome ir dešimtmečiais skaičiuojame savo darbo laiką. Ir nors dirbdami ypatingomis sąlygomis, nuolat reformuojami, savo darbą atliekame.

Straipsnis: čia